Tuesday, June 26, 2007

(last month of India still missing will be updated later)


Norway

Well….total shock…staying here 1 day now and the cultural and general shock seems bigger than in India.

Még mindig, sőt egyre inkább fáj a fejem, és minden annyira más. Úgy látszik szervezetileg is nehezen bírom a változást a 10 szélességi fokról a …ra ugorva 3 napon belül.

Három kép jut eszembe: a bangalore-i pályaudvar, amikor megérkeztem Hampiból az utolsó nap és annyian akartak felmenni a lépcsőn a peronról a felüljáróra, hogy dugó lett és 10-15 percet ácsorogtunk. Ahhoz hogy kijussunk az állomásról.

2-es villamos, Közgáz-Kossuth tér…napsütés, meleg, viszonylag sok ember, gyönyörű Budapest.

Osló sightseeing…tiszta, tökéletes utcák,téglaházak, vitorlás part, eső, hideg, egy lélek se sehol.

Seems too much for my little brain.

A fülem 1 napja nem akar kidugulni, az idióta pilóta kicsit gyorsra vette a leszállást, annyira fájt a nyomástól a jobb fülem, majd beleszakadtam, úgy aludtam el, hogy még mindig nem dugult ki,mára meg néha be, néha ki,de egyre jobban fáj a fejem.

ÉS minden, annyira, de annyira más.

Egyrészt az időjárás. Azt mondják 2 hete 30 fok volt, meg eleve szép nyaruk van, hát ehhez képest én az esőben cipeltem a 30kg-os bőröndömet a városon keresztül (mert miután leszálltunk, mindent beraktam egybe, hisz már nem a súly számított, hanem a db szám, amit vinnem kell). Jobb kezemben az esernyő, balban cügöltem a bőröndöt, hátamon a 10 kg-os hátizsák, de hát választanom kellett, hogy magam vagy a bőrönd felé tartom az esernyőt. És hát ez nem India és finom meleg eső, hanem kb. 15 fok, úgyhogy inkább magamat választottam.

Másrészt az árak. Tudtam ugyan, hogy Oslo drágább, mint Tokió, de India után még sokkal durvább a különbség. A legextrémebb példa erre: 2 gombóc norvég fagyi=1 éjjel 2 személyes szoba fürdőszobával India egyik legfelkapottabb turista helyén + 1 napi helyi étkezés….no comment.

Ha a buszjegyeket hasonlítjuk össze, itt 22NOK (norvég korona) 1 db jegy, ami 6-700 Ft (szintén egy éjjel szálás + min. 1 étkezés), Indiában pedig 3-9 Rs. (rúpia), ami 10-40 Ft. Fél liter ugyan ásvány víz, de 600Ft, Inda ugyan desztillált víz de 40 Ft. Még az amcsik is kiadnak az itteni árakon, de nekem ez túl shock. Szerencsére kaptunk zsebpénzt - 2500NOK (75 000Ft)- ami ugyan zsebpénznek jól hangzik, de valszeg nem fogok belőle messzire eljutni.

Harmadrészt az állandó világosság, amit sötétségnek is lehet nevezni, nézőpont, illetve napszak kérdése. Ugyanolyan világos/sötét van reggel 11-kor, mint éjjel 11-kor. Éjfélkor úgy kéne elaludnunk, mintha délután 6 lenne. Még éjjel is csak szürkület van, egyáltalán nincs teljesen sötét. De ehhez képest reggel szürke, borús, mintha november lenne június helyett. De előfordul, hogy reggel borús délután meg hétágra süt a nap.

És akkor most nézzük a pozitív dolgokat.

A kaja fantasztikus. Főleg nekem a 3 hónapos éhezés és számomra ehetetlen, csípős, meghatározhatatlan kaja után, mennyei. Egészséges, finom és annyi mindenből lehet választani, hogy rá se fér a tányéromra. Zöldségek, rizs, szószok, saláták, a reggeliről nem is beszélve. öt fajta müzli, 6 fajta barna kenyér plusz ezek a sokszorsült lapka kenyérfélék, azokból is vagy 5 fajta. Halak, lekvárok, sledzek, 4 gyümölcslé, felvágottak, sajtok,tea, kávé mindig a sima kaján kívül. Végre ehetek egészségesen és ingyérJ

A másik ami fantasztikus és nagyon egyedi az a nemzetköziség. Tudtam, hogy ez egy nemzetközi nyári egyetem lesz és há voltam én már annyin, de ez tényleg nagyon nemzetközi. 98 országból vannak itt diákok, csak az én csoportomban van Bangladesh, Kamerun, Etiópia, Sri Lanka, Azerbajdzsán, Laosz, Pakisztán, Kanada, Tanzánia,Nepál, Olaszország, Brazília,stb. Aztán beszéltem már indonézzel, rengeteg amcsival, magyarral, fehérorosszal,grúzzal, boszniaival, szerbbel,szudánival,mexikóival, japánnal, franciával, macedónnal, kenyaival, indiaival, szlovákkal,ecuadorival, tibetivel, egyiptomival,orosszal,eritreaival,venezuelaival,stb. Durva.

Ami pedig még viccesebb, hogy a korosztály 19-80-ig van, ez csomó 60 körüli néni, bácsi. Az amcsik, meg legtöbben norvég nyelvet tanulnak, de nekünk is lesz sok norvég kultúrás előadásunk.

A campus mellett van a kollégium, amit az 1940-es években építettek és azóta is olyan. Szép régi épület, belül is régi, persze az ethernet, meg a modern WC megvan. Icipici szobák vannak, 2 főre, vagyis csak egyre csak beleraktak még egy kempingágyat, amin én töröm össze a hátam minden éjjel. Két szoba között van egy fürdőszoba, elég vicces, mert oldalt a mosdók, középen meg egy függönnyel elhúzható zuhany, így mindig rejtély van-e valaki középen. Kint viszont zöld park – ami ugyan itt elég normális dolog – és van sok közös terem. Zongora terem, ping-pong terem, bár, biliárd, könyvtár és egy gyönyörű hangulatos nappali kandallóval, fotelekkel és szép asztalokkal. Minden fából. Van házinéni és házibácsi - a házibácsi Wojtek, lengyel, de már 20 éve itt él - nagyon viccesek. Eddig mindenki jófej volt, a tanárok, a diákok, akik velünk foglalkoznak, az idegenvezető, mind viccesek és humorkodnak állandóan, főleg a norvégokról.

A program is nagyon jó, színvonalas, érdekes, változatos, tök profi.

PEace Research, International Development, Sustainability,etc. PErsonal Development, külön Norwegian Life and Society, Norvegia minden aspektusa, aztán múzeum, Nobel-intézet kirándulások, barbeque valami fjord szigeten, folyó kirándulás, norvég filmek heti kétszer, plusz csoportkirándulás, bulik, kórus, sport, tánc, zene,annyi,annyi minden, ütköznek is.

A tanárom eddig uncsi volt,pedig a témák meg az emberek tök jók, de lesz több csopi kirándulás is, lesz group work, beadandó írandó, egyedül előadandó, plusz vizsga, plusz egy csomó olvasnivaló. ÉS emellett meg folyamatosan ismerkedni kell az 500 diákkal, aki a világ 90 országából vannak itt. Nem tudom mikor fogom még a sok betervezett dolgot csinálni. Hétvégenként pedig kiállítás.

Vasárnap a házinénik információadása után volt egy idegenvezetős Osló városnézés. Mindössze 500 ezren laknak, úgyhogy kb.negyed óra alatt mindenhova el lehet jutni gyalog,tök pici, tiszta, 70% az erdő, zöld parkok mindenhol. Már a 8-9. században voltak itt lakosok,aztán ugye jöttek a vikingek, akik az idegenvezető szerint békés emberek voltak, csak a szükségleteik miatt raboltak. Mondjuk nem tudom mennyire szükséglet Szicíliáig elhajózni. Kicsit gyanús. A vikingmúzeum óriási fahajója egy temetési hajó volt egy előkelő asszony sírja, találtak benne lovakat, birkákat, kutyákat, madarakat, eszközöket és óriási nagy.

Bergen volt a főváros, mindaddig, amíg az elhunyt király testvére át nem rakta Oslóba, mert nem volt kedve költözni. Aztán elfoglalták a dánok, majd pár száz év múlva a svédeknek ajándékozták. Többek között ezért sem szeretik a svédeket. Május 17. az alkotmány ünnepe és ilyenkor minden árosban gyerek felvonulás van, mert az elnyomás alatt a gyerekeket küldték az utcára, mert őket nem lőtték le.

A Vigeland park furcsa szobrai a 20. század elején készültek, amikor nagyon nehéz volt ekkora köveket egyben megtalálni. A középső 17 tonnás emberekből álló oszlopot hajóval szállították Oslók kötőjébe, majd 5 hónapig tartott lovakkal felcipelni a dombra, ahol most áll. Majd Vigeland közölte, hogy akkor mégiscsak 3-ba kéne vágni, mert így nem lehet dolgozni rajta. Örültek neki nagyon. A furcsa meztelen szobrok az életciklust mutatják be születéstől halálig és azért mind meztelenek, mert Vigeland kortalanná kívánta tenni alkotásait, hisz a ruhák alapján meg lehetne állapítani melyik korban készültek. És az élet örök és ugyanúgy születünk és halunk meg most mint 2000 éve.

Körbementünk még a központon, mivel zuhogott, csak buszon belül. Láttunk óriási hajókat IV. Keresztélyt, City Hallt, meg a sötét negyedet, ami kb. olyan mint a Váci utca. Vicces volt egy gyönyörű tiszta üzleti negyedet sötét városrésznek nevezni csak azért, mert éjjel prostik meg maffiák járják. Nem láttak ezek még sötétet. Különben tényleg nem, mert valóban éjjel sem sötétedik be. Persze nyilván csak nyáron.

Este az első student performancként egy 1963-as diák jött jazz koncertet adni a lányával, Ámerikából, roppant spontán beszélgetést rendeztek az akkori élményeiből, meg énekeltek egy párat, aranyos volt.

Június 25. Hétfő – 1. nap az iskolában

Vicces, régen volt már ilyen. (Már különben második nap bírtam felkelni. )Reggel 7-kor kelés, persze fél 7 helyett, zuhany, szép ruha, reggeli, rohanás. olyongás a campuson a sok különböző óriási téglatest között. Aztán meglett a Harriett Holter hus-nak elnevezett, aminek a 3. emelet nevű második emeletére kellett eljutni.

Kurzus vezető bácsi kicsit lassú és unott. Azért biztos sokat tud, de kicsit elaludtunk. Csoport viszont annál változatosabb, ahogy már fent leírtam. Átírattam magam Peace Researchről, ahol egész tézist írnak 1 hónap alatt, International Developmentre. Ehhez egészen az igazgatóig kellett elmennem, három szinten keresztül. Roppant pontosak, adminisztratívak és nem igazán rugalmasak. Azért sikerült.

Hétfő este volt hivatalos megnyitó a városházán meghívottakkal,egy nénivel az első 1947-es nyári egyetemről, népi ruhás kórussal és az 500 diákkal kisestélyiben!Nekem ugyan nem mondták, hogy kell, ebben a hidegben úgysem vettem volna fel, bár pont sütött nap. De azért a japán, nepáli, sri lankai hagyományos ruhában voltak. 20 ezer diák van az egyetemen, a nyári egyetemen meg 610! Összesen 150 országból voltak már itt. Aztán nagy teremben fogadás kis pálcikás kajákkal, meg a csúnya nagy Munch képek bemutatása.

Délután Personal Development seminar volt, olyan leadership féle, AIeseces féle, amerikais. De jót szórakoztunk, beszélgetni kellett, kommunikálni, mászkálni. Csak most már látszik annyi minden lesz, hogy már ütköznek is sajna a dolgok.

Kirándulások, városnézések, múzeumok, filmek, beszélgetések, néptánc, kórus, mindemellett meg tanulni kéne, ismerkedni, csoport munka, beadandó, plusz kurzusok.

huuu..aludni meg még mindig nem nagyon megy,hisz sosem tudni épp milyen napszakban vagyok.

Kezdem megszokni, koli, egyetemista, nemzetköziség. De hiányzik India…..